A kilencvenes évek második felétől hódító fiatal zenekarok némelyike kiérdemelte magának a negatív csengésű divatpunk jelzőt. De hogy lehet a lázadást hirdető punk mozgalom divatos?
Lássuk be, a „divatpunk” szó magában véve óriási ellentmondás. Nyílván, a szó a magyar köznyelvben az olyan zenekarokra vonatkozik, akik a klasszikus punkok megjelenésével és zenei eszközeivel futottak be, a punk mozgalom eszmeisége nélkül.
Az angol nyelvben az általunk használt divatpunk kifejezéshez leginkább a punk-pop áll a legközelebb. Az egyik legnagyobb nemzetközi zenei adatbázis, az allmusic.com így definiálja a zenei irányzatot:
„A punk-pop a grunge hatására alakult ki, a power pop dallamvilág és akkordok, és a punk gitárhangzás és tempó vegyítéséből. A Green Day és a Weezer voltak az első zenekarok akik népszerűsítették az alternatív rock ezen irányzatát, 1994-ben.”
Sajnos nem jutottunk előrébb a fenti leírással, sőt további kérdőjelek kerültek elő.
A grunge a kilencvenes első felében hódította meg a nemzetközi zenei világot, főleg az olyan zenekarok nyomán, mint a Nirvana és a Soundgarden. Maga a kifejezés egy hangutánzó szó (ejtsd: grandzs), ami a jellegzetes gitárhangzásra utalt.
A powerpop gyökerei egészen a hatvanas évek közepére nyúlnak vissza. Az allmusic megfogalmazása szerint a powerpop „ a The Who kemény gitárhangzásának és a Beatles fülbemászó dalainak keveréke.” A stílus kialakulása elsősorban az olyan hetvenes évekbeli bandáknak köszönhető, mint a the Raspberries vagy a Badfinger.
A powerpop zenekarok a punk mozgalommal párhuzamosan fejlődtek, de a nyolcvanas évek erőteljes kulturális átalakulása során lassanként felmorzsolódtak. A kilencvenes évek –és az új generációk - beköszöntével azonban új erőre éledt.
Hogyan ismerjük fel a punk-popot? A popzenéhez hasonlatosan mindenképpen könnyen emészthető nótákra kell gondolnunk, amik ritkán lépik túl a bűvös három perces hosszúságot.
Akárcsak a Beatles vagy a Ramones dalai, többnyire három-négy akkordra építenek, egyszerűségükben rejlik nagyszerűségük, mindehhez fülbemászó dallamok párosulnak.
A rövid terjedelem és a dinamika jegyében a punk-pop szerzeményekből általában hiányoznak az elnyújtott, „gitárhős” szólók.
A mai zenei színtéren punk-pop csapat a Busted, a Good Charlotte, a Blink 182, a Sum 41 és az Offspring is. Hazai zenészeink közül talán a Supernemre illik legjobban a kifejezés.